Draudikai įspėja: garsi muzika automobilyje gali kelti pavojų

27.02.2019

Naujausi pranešimai

  • 06.12.2024
    Kelionės draudimas kalėdiniam pabėgimui
    Daugiau
  • 06.12.2024
    Privalomasis draudimas žiemai
    Daugiau
  • 04.12.2024
    Susidūrimai su laukiniais gyvūnais keliuose: Baltijos šalyse išmokėta 5,8 mln. eurų
    Daugiau
Daugiau naujienų

Nors daugeliui žmonių vairavimas neatsiejamas nuo muzikos klausymo, tačiau pamiršus saiką, geri dalykai gali tapti pavojingais. Medikų duomenimis, garsiai klausoma muzika, o ypač – per ausines, sulėtina vairuotojų reakciją. Tuo tarpu draudikai įspėja, kad visu garsu grojanti muzika gali tapti eismo nelaimės priežastimi.

„Vairuotojai, kurie važiuoja garsiai klausydamiesi muzikos, turi žinoti, jog tai ne tik smagu, bet ir rizikinga. Praktika rodo, kad šis dirgiklis kelia rimtą pavojų vairuojančio žmogaus susikaupimui ir jo reakcijai“, – kalbėjo draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Viktorija Katilienė.

Ji atkreipė dėmesį ir į kitą garsiai klausomos muzikos keliamą pavojų – padidėjusią tikimybę laiku neišgirsti specialiųjų tarnybų sirenų ir sukliudyti jų sklandžiam eismui. „Vairuojantys žmonės tikriausiai ne kartą yra patyrę apgaulingą situaciją, kai muzikos kūriniuose įterpti sirenų garsai suglumina vairuotoją ir paskatina jį atlikti manevrą pagal taisykles – sustoti kelkraštyje. Tai sukelia sumaištį kelyje, nes kiti vairuotojai tokio manevro nesitiki“, – sakė draudimo žalų valdymo ekspertė.

„Užsienio medikų atlikti tyrimai rodo, kad garsiai klausoma muzika iki 20 proc. sumažina žmonių reakcijos laiką ir trukdo operatyviai reaguoti į kelyje netikėtai susidarančias situacijas. Kai garsas pasiekia 90 decibelų ribą, jis yra panašus į pro šalį važiuojančio traukinio keliamą triukšmą. Būtent ties šia riba priimant sprendimus ir atliekant užduotis žmonėms reikia penktadaliu daugiau laiko nei įprastai. Taigi, ne tik rega, bet ir klausa yra itin svarbi kiekvienam vairuotojui“, – sakė šeimos gydytojas Julius Dabkus.

Pasak draudimo bendrovės atstovės, paprastai automobiliuose būna įrengtos šią decibelų ribą gerokai viršijančios garso sistemos. Taigi, muzika transporto priemonės salone gali groti ir dvigubai garsiau. „Nors reakcija dėl jos sulėtėja trečdaliu sekundės, šis pokytis vairuojant gali būti lemtingas. Esant intensyviame sraute, šis skirtumas gali tapti avarijos priežastimi“, – kalbėjo V.Katilienė.

V.Katilienė vairuotojams patarė muziką automobilio salone nusireguliuoti taip, kad ji neužgožtų kitų aplinkos garsų ir neblaškytų vairuotojo bei kitų eismo dalyvių dėmesio. Šeimos gydytojas rekomendavo vairuojant nesiklausyti muzikos garsiau nei 45-50 decibelų. Taip pat jis siūlė rinktis ramesnę, sukaupti dėmesį netrukdančią muziką.

Pasak V.Katilienės, su saugaus vairavimo principais yra visiškai nesuderinamas ausinių naudojimas kelyje. „Ausinėse, o ne salone grojanti muzika dar labiau trukdo vairuotojui girdėti artėjančius automobilius ir kitus garsus, kurie jam leidžia orientuotis bei suvokti situaciją kelyje. Kai kuriose šalyse ne tik kalbėti telefonu, bet klausytis muzikos per ausines vairuojant draudžia kelių eismo taisyklės. Taigi, tai tik patvirtina tiesioginį ryšį tarp garsios muzikos ir avaringumo rodiklių“, – sakė draudimo bendrovės atstovė.

Draudimo bendrovės atstovės teigimu, gatve einantiems pėstiesiems taip pat pavojinga garsiai klausytis muzikos per ausines. „Jie, kaip ir kiti eismo dalyviai, būdami gatvėje taip pat turėti kliautis ne tik rega, bet ir klausa. Juk kaip dažnai pasitaiko situacijų, kai riboto matomumo zonose transporto priemonė pirmiausia yra išgirstama, o tik vėliau – pamatoma“, – sakė draudikė.