Mėginimas namuose vienu metu atlikti kelis darbus – tiesus kelias į traumas

29.04.2021

Naujausi pranešimai

  • 06.12.2024
    Kelionės draudimas kalėdiniam pabėgimui
    Daugiau
  • 06.12.2024
    Privalomasis draudimas žiemai
    Daugiau
  • 04.12.2024
    Susidūrimai su laukiniais gyvūnais keliuose: Baltijos šalyse išmokėta 5,8 mln. eurų
    Daugiau
Daugiau naujienų

Atlikti kelias užduotis vienu metu didžiajai daliai visuomenės jau tapo karantino kasdienybe. Specialistai atkreipia dėmesį, kad kiekvieną dieną derinti darbo, mokslo ar kitos veiklos užduotis su buities darbais yra išties keblu. Nors atrodo, kad kelių veiklų atlikimas vienu metu leidžia sutaupyti laiko, tačiau, pasak draudikų, ši praktika yra dažna įvairių nelaimingų atsitikimų ar net traumų buityje priežastis.

Draudimo bendrovės „Gjensidige“ duomenys rodo, kad 46 proc. Lietuvos gyventojų šiuo metu iš dalies ar visiškai dirba ar mokosi nuotoliniu būdu. „Pietų ruošimas, skalbimas, vaikų priežiūra ir kiti buities darbai dažniausiai atliekami kartu su darbo, mokslo ir kitos kasdienės veiklos užduotimis. Jeigu kelias užduotis reikia atlikti per trumpą laiką, vadinasi jų visų reikia imtis vienu metu. Dėl to labai sumažėja smegenų veiklos efektyvumas, tampame išsiblaškę ir veikiame neapgalvotai, nes tiesiog nebepajėgiame visko sukontroliuoti“, – sako psichologė Inga Būdvytytė.

Pasak jos, smegenys tinkamą dėmesį gali skirti tik vienai užduočiai. „Jeigu užduočių padaugėja, išsiblaškymas neišvengiamas. Smegenys nuolat persijungia nuo vienos užduoties prie kitos. Veiklos efektyvumas sumažėja, o dėl neatsargumo gali įvykti nelaimingas atsitikimas ar trauma“, – tvirtina specialistė.

Traumuojamos ir galūnės, ir smegenys

„Gjensidige“ Sveikatos, kelionių ir asmens žalų skyriaus vadovės Anos Taraitienės teigimu, dažniausios dėl neatsargaus elgesio patiriamos traumos yra atvirieji ir uždarieji sužalojimai – sumušimai, patempimai, išnirimai, raiščių plyšimai bei kaulų lūžiai. Ir nors gali atrodyti, kad šios traumos patiriamos atliekant sunkius darbus, ji pabrėžia, kad iš tiesų dažniausiai susižalojama dėl skubos ir neatsargumo – nusideginama prie viryklės, apsipilama karšta kava ar arbata, paslystama ant ką tik išplautų grindų, patiriamas elektros smūgis jungiant laidus.

„Mėginimas vienu metu atlikti keletą darbų lemia ne tik ūmius sužalojimus – nuo to kenčia ir smegenys, nes smarkiai eikvojama protinė ir fizinė energija. Be to, kelias užduotis atliekančio žmogaus organizme išsiskiria į adrenaliną panašus hormonas – dopaminas – bei streso hormonas kortizolis. Jie sukelia malonų jaudulį, sužadina momentinį energijos antplūdį. Žmogaus organizmas greitai pripranta prie šių apgaulingų pojūčių, ir kuo dažniau vienu metu imamės kelių užduočių, tuo labiau prarandame gebėjimą sutelkti ir išlaikyti dėmesį“, – kalba psichologė I. Būdvytytė.

Kaip išvengti traumų dėl neatsargumo

Pasak I. Būdvytytės, polinkis imtis iškart kelių užduočių būdingas visiems žmonėms ir atsikratyti šio įpročio galima tik griežtai laikantis dienotvarkės plano. Žinoma, pasitaiko situacijų, kai staiga tenka pereiti nuo vieno darbo prie kito, tačiau svarbu atminti, kad tokiais atvejais reikia būti itin atsargiems.

Kad nelaimingų atsitikimų, kurie įvyksta neatsargiai ir skubotai vienu metu atliekant kelis darbus, būtų kuo mažiau, psichologė pataria planuoti savo darbo laiką: „Dienos pradžioje numatykite, tarp kokių darbų ruošite pietus, kada išvesite šunį į lauką, kada mankštinsitės, ir paskui kiek įmanoma laikykitės šio plano“.

„Turime suprasti, kad trumpos pertraukėlės metu skubotai suplaudami indus galbūt ir nudirbame dar vieną papildomą darbą, tačiau šių pastangų vertė abejotina. Kai mūsų kūnas dirba virtuvėje, o protas vis dar darbo kabinete – tampame patys sau pavojingi“, – tvirtina specialistė.

Ji pažymi, kad nereikėtų derinti kelių vienodai svarbių darbų. „Kur kas saugiau pasirinkti vieną svarbiausią ir pagal galimybes skirti jam visą dėmesį. Būtina nusistatyti prioritetus ir susidaryti atliktinų darbų planą, norint išvengti nelaimingų atsitikimų ir traumų, kylančių mėginant vienu metu nudirbti kelis darbus“, – sako I. Būdvytytė.