Atostogų sezonui įsibėgėjant, draudikai pastebi ryškią tendenciją – liepos mėnesį padaugėja pranešimų apie namų turtui padarytą žalą. Viena priežasčių – vandens nuotėkiai, kuriuos sukelia trūkę vamzdžiai ar be priežiūros palikta buitinė technika, pavyzdžiui, skalbimo mašinos ar indaplovės. Draudimo ekspertai pataria, kaip apsaugoti savo namus išvykstant atostogų.
Palikti namai – rizikos veiksnys
Draudimo bendrovės „Gjensidige“ duomenimis, pernai buvo užfiksuota 1910 vandens padarytos žalos namuose atvejų, o išmokėta kompensacijų suma siekė beveik 2 milijonus eurų.
„Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė pastebi, kad net nedidelis techninis gedimas, pavyzdžiui, trūkusi vandens šildytuvo ar skalbyklės žarnelė, gali per labai trumpą laiką užlieti ne tik būstą, bet ir žemiau gyvenančius kaimynus.
„Išvykstant atostogauti kelioms dienoms ar savaitėms, buitiniai prietaisai dažnai paliekami prijungti prie vandens tiekimo. Gedimai įvyksta netikėtai – susidėvėjusios žarnelės gali trūkti ir per trumpą laiką pridaryti daug nuostolių. Mūsų duomenimis, liepos mėnuo išsiskiria žalų skaičiumi: palyginti su kitų mėnesių vidurkiu, pernai liepą tokių atvejų padaugėjo beveik 1,6 karto“, – atskleidžia V. Katilienė.
Anot ekspertės, vandens padaryta žala gyventojams neretai sukelia dvigubą stresą: ne tik dėl nuosavo sugadinto turto, bet ir dėl kitiems padarytos žalos.
„Vienas iš dažniausių scenarijų – užlietas ne tik savo, bet ir kaimynų būstas. Kai kurios situacijos tampa kone stichinėmis, pavyzdžiui, viename bute išsiliejo apie 50 kubinių metrų vandens, buvo aplieti keli aukštai. Tokios žalos ne tik pareikalauja didelių išmokų, bet ir ilgo remonto“, – sako V. Katilienė.
Skalbyklės ir indaplovės išvykus turi būti atjungtos
Draudimo bendrovės „Gjensidige“ duomenimis, skalbyklių ir indaplovių gedimai - taip pat dažnai pasitaikanti užliejimo priežastis. 2024 metais draudimo bendrovė fiksavo 88 tokius atvejus, o bendra išmokų suma siekė beveik 100 tūkst. eurų.
„Dažniausiai trūksta skalbimo mašinos vandens padavimo ar nuotekų žarnos – tuomet užliejamos grindys, lubos, pažeidžiama elektros instaliacija, sugadinami baldai ir kita buitinė technika. Neretai pasitaiko ir kaimynų sukelti užliejimai – bėgantis vanduo iš viršaus prasiskverbia per lubas, pasiekia šviestuvus, jungiklius, pažeidžia garso izoliacines medžiagas bei gipso kartono plokštes. Užliejimo padariniai gali būti rimti – nuo iškilusio laminato, išbrinkusių parketlenčių ir supelijusių čiužinių iki sugadintų šildymo katilų ar net išmaniųjų įrenginių“,– dalijasi V. Katilienė.
Turto žalos vertinimą atliekančio Serviso kontraktų centro (SKC) direktoriaus Irmanto Viliūno teigimu, norint išvengti tokių nuostolių, būtina laiku atlikti techninę įrangos apžiūrą, o išvykstant iš namų – būtinai atjungti buitinę techniką nuo elektros ir vandens tiekimo.
„Prieš išvykstant reikėtų atjungti skalbimo mašiną, džiovyklę ir indaplovę nuo elektros tinklo, taip pat užsukti vandenį. Rekomenduojame palikti atviras skalbyklės ir indaplovės dureles, kad išvengtumėte drėgmės kaupimosi ir nemalonaus kvapo“, – pataria I. Viliūnas.
Svarbiausia – greita reakcija
Serviso kontraktų centro (SKC) direktorius pabrėžia, kad užliejimo riziką galima sumažinti prevencinėmis priemonėmis – išvykstant atostogų patikrinti, ar tikrai visi prietaisai atjungti nuo elektros ir vandens tinklų, ar užsukti pagrindiniai vandenį į būstą tiekiantys vamzdžiai. Tačiau jei žalos išvengti nepavyko, svarbiausia – greita reakcija.
„Pastebėjus vandens pratekėjimą ar užliejimą, pirmiausiai reikia užsukti vandenį, išjungti elektros tiekimą ir greičiau imtis priemonių vandeniui surinkti, kad jis padarytų kuo mažiau žalos. Taip pat reikėtų nedelsti kreiptis į draudimo bendrovę dėl žalos registravimo. Kuo anksčiau pradedamas žalos vertinimas, tuo greičiau klientas gauna kompensaciją ir gali pradėti atstatymo darbus“, – priduria I. Viliūnas.
Jis pabrėžia, kad dalis vandens žalos išryškėja tik laikui bėgant. Iš pirmo žvilgsnio nedidelis vandens prasiskverbimas į sienas ar lubas gali atrodyti nereikšmingas, tačiau ilgainiui tai sukelia pelėsį, elektros instaliacijos pažeidimus ar net konstrukcinius pastato defektus. Būtent todėl svarbu laiku pastebėti problemą ir imtis veiksmų žalai sumažinti – kuo ilgiau delsiama, tuo brangesnis ir ilgesnis tampa būsto atkūrimas.