Įspėjimas keliaujantiems: neturime imuniteto užsienio šalių infekcijoms

15.06.2018

Naujausi pranešimai

  • 06.12.2024
    Kelionės draudimas kalėdiniam pabėgimui
    Daugiau
  • 06.12.2024
    Privalomasis draudimas žiemai
    Daugiau
  • 04.12.2024
    Susidūrimai su laukiniais gyvūnais keliuose: Baltijos šalyse išmokėta 5,8 mln. eurų
    Daugiau
Daugiau naujienų

Į užsienio šalis atostogauti vykstantys Lietuvos gyventojai kasmet vis dažniau susiduria su mūsų šaliai nebūdingomis ligomis. Medikai tvirtina, kad užsienyje keliautojus pakerta susirgimai, nes mūsų žmonių organizmai neturi imuniteto svetimų šalių infekcijoms – bakterijoms ir virusams.

Užsienyje puola nauji ligų sukėlėjai

„Į užsienio kraštus išvykę Lietuvos turistai suserga mūsų šalyje retai pasitaikančiomis ligomis. Jie neturi imuniteto, nes čia nesusiduria su tam tikrais ligos sukėlėjais. Kiti atvejai – kai būna neskiepyti arba prieš tas ligas nesusidaro ilgalaikis imunitetas. Virusų ir bakterijų yra daugybė, pastaraisiais metais dėl turizmo jie plinta ypač greitai ir dauguma jų yra būdingi tam tikrai vietovei. Kai kurių ligų sukėlėjai yra jautrūs vaistams, kuriuos turime Lietuvoje, retoms ligoms gydyti reikia rašyti specialius receptus ir vaistus siųsti iš užsienio“, – pasakojo šeimos gydytojas Julius Dabkus.

Jo teigimu, dažniausiai kreipiasi iš Afrikos, Pietų Amerikos ir Azijos šalių grįžę atostogautojai. „Populiariausios priežastys – tai žarnyno susirgimai – enterokolitai – ir plaučių uždegimai. Taip pat iš užsienio gydymo įstaigų grįžę turistai neretai susiduria su ligos komplikacijomis ar jų atsinaujinimu“, –sakė šeimos gydytojas.

J.Dabkus atkreipė dėmesį, kad užsienyje ypatingai reikėtų vengti savigydos, nes kelionėje ji gali turėti daug sudėtingesnes pasekmes nei Lietuvoje.

Daro elementarias mitybos klaidas

„Neretai gauname užsienio šalių medikų dokumentus, patvirtinančius visos atostogautojų šeimos ar žmonių grupės, sudariusios bendrą draudimo sutartį, tą patį susirgimą vienu metu. Pasitaiko ir nemalonių rekordų, kai viena sutartimi apsidraudusius 7 ar daugiau žmonių kartu pakerta liga. Dažniausiai tai – žarnyno negalavimai. Tokia situacija įvyksta dėl labai aiškios priežasties: bendrakeleiviai drauge valgo toje pačioje vietoje ir renkasi tą patį maistą. Kartais užsukama į nesaugias gatvės užkandines, vis dar daroma elementariausia mitybos užsienyje klaida – gėrimus Lietuvos keliautojai atsišaldo neaiškios kokybės ledukais“, – kalbėjo draudimo bendrovės „Gjensidige“ Kelionių ir asmens žalų skyriaus vyresnysis ekspertas Vytautas Endrijaitis.

Draudikas atkreipė dėmesį, kad žarnyno ligos šį vasaros kelionių sezoną brangiausiai gydomos Jungtinių Amerikos Valstijų, Izraelio, Egipto ir Turkijos medicinos bei gydymo įstaigose. „Lietuvių pamėgtuose Turkijos kurortuose gastroenterito gydymas įprastai atsieina nuo 383 iki 472 eurų. Beveik visais atvejais susirgus gastroenteritu žmogus netenka mineralų bei skysčių. Sutrikusią jų pusiausvyrą visada svarbu atstatyti, todėl karštyje medikamentinio gydymo dažniausiai neužtenka, tenka apsilankyti pas gydytoją ir susilašinti kursą paskirtų vaistų“, – sakė V. Endrijaitis.

Draudimo eksperto teigimu, vasaros diagnozių visumoje žarnyno negalavimai atrodo grėsmingai – kas antras Lietuvos keliautojų susirgimas užsienyje yra gastroenteritas. „Būtina atkreipti dėmesį, kad tai yra susirgimas, iš kurio kurortiniuose regionuose esančios gydymo įstaigos bando pasipelnyti ir dirbtinai kelia kainas. Atminkite, kad ypač Turkijoje, Egipte, o ir kitų šalių gydymo įstaigose reikėtų patikrinti, ar dokumentuose yra nurodytos tik suteiktos paslaugos, ar nėra įtraukta abejones keliančių eilučių. Medicinos klinikos interneto svetainėje būtų pravartu pažiūrėti ir gydymo įstaigos įkainius“, – teigė draudikas.

Šiose šalyse jis rekomendavo derėtis dėl galutinės sumos už suteiktas gydymo paslaugas. „Paprastai keliautojams pavyksta 20 proc. sumažinti gydymosi išlaidas, o patyrusiems derybininkams kainą nusiderėti pasiseka net ir perpus. Gastroenterito gydymas suaugusiam žmogui įprastai neturėtų viršyti 472 eurų, įskaitant transportavimą, vizitą pas gydytoją ir vienos dienos stacionarą“, – tvirtino „Gjensidige“ atstovas.

Anot V.Endrijaičio, žarnyno ligų geografinis išplitimas yra labai platus. „Įvykiai pakankamai dažnai užfiksuojami ir Ispanijoje, Italijoje, Bulgarijoje, Graikijoje, Tailande, Indonezijoje, Brazilijoje“, – vardijo draudikas.

Vaikams rizika išauga kelis kartus

Jo teigimu, vaikams, o ypač kūdikiams, žarnyno ligos yra kelis kartus pavojingesnės nei suaugusiems, nes jie kur kas greičiau netenka skysčių ir mineralų, todėl neretai organizmo funkcijų atstatymui reikia skubaus transportavimo bei kelių dienų stacionarinio gydymo su medikų priežiūra. Kai kalbama apie vaikus, privalomas operatyvus reagavimas. Pakilusi temperatūra, viduriavimas, vėmimas – aiškūs simptomai, kad reikia kviesti medicininę pagalbą. Vaikų susirgimai užsienyje kainuoja brangiau. Prieš kelias savaites septynmečio gastroenterito gydymas Ispanijoje atsiėjo net 2636 eurus“, – pasakojo V. Endrijaitis.

„Nepaisant to, ar patys keliautojai, ar draudimo kompanija moka už suteiktas medicinines paslaugas, svarbu iš gydymo įstaigos pareikalauti finansinių ir medicininių dokumentų. Šie dokumentai reikalingi ne tik draudikui, bet ir šeimos gydytojui, jei Lietuvoje, pavyzdžiui, liga paūmėtų ar pasireikštų šalutinis tam tikrų vaistų poveikis“, – patarė draudimo ekspertas.