Vienas namuose: žala ne tik vaikui, bet ir namų turtui

06.04.2017

Naujausi pranešimai

  • 28.03.2024
    Moksleivių atostogos užsienyje: ekspertai atsako, kokią naudą keliaudami patiria vaikai
    Daugiau
  • 26.03.2024
    Draudikai reaguoja į ekonomines sąlygas: siūlo apsidrausti nuo nedarbo
    Daugiau
  • 25.03.2024
    Naujas sezonas: koks iššūkis šiemet laukia motociklininkų?
    Daugiau
Daugiau naujienų

Daugelis iš mūsų prisimename nuniokotus namus filme „Vienas namuose“. Kai kurie panašūs namų vaizdeliai pažįstami ir mūsų šalies draudikams. Kaltininkai – be suaugusiųjų priežiūros namuose likę vaikai ar augintiniai. Įsivaizduokite, kas liko iš sofos, kai ant jos vaikai bandė deginti žvakę, o nuo jos liepsnos dar uždegė žurnalą. Arba kaip atrodo namai ar žemutinio aukšto kaimynų butas po to, kai likęs vienas namuose jūsų katinas atsuko vandenį. Arba kas gali nutikti, jeigu jūsų šuo pragrauš plastikinį vamzdį ar skalbimo mašinos žarnelę.

Daužo prietaisus, užlieja kaimynus

„Vaikai yra judrūs ir smalsūs, neįvertina savo jėgų, nėra įgudę būti atsargūs. Iš savo patirties galime pasakyti, kad namuose jie dažniausiai ką nors sudaužo – telefoną, kompiuterį, televizorių, sukulia brangius indus. Tokie dalykai labai dažnai nutinka, kai vaikai paliekami be priežiūros“, – sako draudimo bendrovės „Gjensidige“ Draudimo produktų, rizikos vertinimo ir kainodaros vadovas Baltijos šalims Andrius Dambrauskas.

Draudimo bendrovės atstovas taip pat atkreipia dėmesį, kad namuose prikrečia eibių ir pridaro nuostolių, ne tik vaikai, bet ir augintiniai.

„Gyvūnai namuose – ne vien tik laimingos akimirkos. Jie gali sukulti brangią vazą, apgraužti šeimininkų ar jų svečių batus. Žinome tikrą atvejį, kai katinas sugebėjo atsukti vandens čiaupą ir užlieti puikiai apstatytą kaimynų butą. Juk likę vieni namuose gyvūnai nuobodžiauja ir prasimano įvairios veiklos“, – pastebi A. Dambrauskas.

Gadina, nes neturi ką veikti

Žinomas vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušnys atkreipia dėmesį, kad vaikai namų turtą sugadina tiesiog iš neturėjimo ką veikti.

„Nemanau, kad sąmoningai ir tyčia gadina namų turtą. Ima bandyti žvakutę padeginti, o rezultatas – nelaimė. Be to, vaikas ne viską geba įvertinti, pvz., kad vaza, kurią jis kels, gali išslysti iš rankų, o jeigu ji dar bus pilna vandens, vaikas apipils televizorių, o tada televizoriui – galas. Kaip to išvengti? Tiesiog reikia vaikui duoti gaires, ką jam dera daryti, o ko negalima, ką reikia saugoti, o ko nebūtina saugoti“, – sako L. Slušnys. Anot psichiatro, yra vaikų, kurie nuo paauglystės pradeda daugiau suprasti, kokios gali būti pasekmės, tačiau kartais ir vyresniems vaikams šauna į galvą, pavyzdžiui, kambaryje pažaisti futbolą – dėl to gali nukentėti TV, spintos, durys ir kitas namų turtas. Namų turtas gali nukentėti ir dėl to, kad berniukai paauglystėje mėgsta galynėtis. Jiems tai yra tam tikras santykių palaikymas.

„Arba tėvams reikia turėti atitinkamus saugius baldus, arba visą laiką turėtų vaikams aiškinti, kas gali nutikti, jeigu vienaip ar kitaip elgsiesi. Tokiu būdu formuojami tam tikri įgūdžiai“, – aiškina L. Slušnys.

Padengia išlaidas už sienų perdažymą

Vaikų ar augintinių sugadintas namų turtas draudikus domina ne iš smalsumo. Tokius nuostolius, turint atitinkamą draudimo sutartį, gali atlyginti draudimo bendrovė.

„Apsidraudus namų turto draudimu, bus atlyginti ir vaikų sukelti nuostoliai. Daugelis greičiausiai net nežino, kad draudimo bendrovė gali padengti sienų perdažymo išlaidas po vaikų meninių eksperimentų vandeniui atspariais flomasteriais. Kai apdraudžiame šeimą asmens civilinės atsakomybės draudimu, turime galvoje ne tik sutuoktinius ir vaikus, bet ir šeimos augintinius. Draudikams gyvūnai yra tokie pat šeimos nariai kaip ir žmonės“, – aiškina „Gjensidige“ atstovas.

Anot jo, išmokos už vaikų ar gyvūnų sugadintą turtą priklauso nuo nuostolių dydžio ir gali sudaryti nuo kelių šimtų iki 10 tūkst. eurų ir dar daugiau.